Apple, Müzik Sektöründeki Varlığını Güçlendirmek İstiyor

   Asaii adındaki girişimi satın alan Apple, böylelikle dijital müzik alanında bir adım ileri gitmeyi hedefliyor.

   Apple, Müzik Sektöründeki Varlığını Güçlendirmek İstiyor

   iTunes servisi neticesinde dijital müzik sektörünün liderleri arasına giren Apple, değişen piyasa şartlarına ayak uydurmayı ihmal etmiyor. Bu çerçevede bir süre önce Apple Müzik hizmetini hayata geçiren dev şirket, şimdilerde ise bu alanda yeni bir satın alım gerçekleştirmesiyle gündemde. Asaii adındaki girişimi satın alan firma, böylelikle dijital müzik alanında bir adım ileri gitmeyi hedefliyor.

   Apple Müzik, Çok daha iyi öneriler sunacak

   Apple Müzik ve Spotify gibi dijital müzik platformları, sadece müzik dinlemeyi sağlamıyor bunun yanında öneriler, listeler ve ruh haline göre tasarlanan radyolar gibi pek çok farklı içeriğe de sahip. Kullanıcıların önerilere göre yeni müzikler keşfetmesini sağlayan Spotify, bu konuda oldukça akıllı öneriler sunuyor. Apple’ın gerçekleştirdiği satın alım ise rekabetin daha da artacağını kanıtlıyor.

   Asaii adındaki girişim, yapay zeka sistemine dayanıyor. Çevrimiçi müzik dinleme platformlarından yola çıkarak çeşitli analizler hazırlayan servis, nelerin ilgi gördüğünü anlayarak buna uygun bilgiler sunuyor. Apple Müzik, Facebook, Spotify, SoundCloud, Twitter ve Instagram gibi platformlar üzerinden veriler toplayan servis, tüm bu bilgileri yapay zeka ile harmanlayarak akış gerçekleştiriyor. Yani temelinde Apple, kendi müzik servisi için oldukça işe yarar bir satın alım gerçekleştirdi. Puanlama yapan Asaii, buna uygun gelecek vadeden parçalar önerebiliyor. Bu sayede kullanıcılara çok daha sağlıklı öneriler sunmak mümkün hale geliyor.

   API ile kullanıcı odaklı listeler oluşturulabiliyor

   Asaii Recommend adıyla yayınlanan bir API da bulunuyor. Bu API, kullanıcı odaklı listelerin hazırlanmasını kolaylaştırıyor. Örneğin müzik zevkinize göre yeni parçalar keşfedebiliyor aynı şekilde farklı sanatçılara ait şarkıları dinleme fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Bu satın alım, Apple Müzik servisinin daha da gelişeceğine dair önemli bir işaret olarak görülüyor. Servis adına özellikle iOS 13 ile beraber önemli değişimler görebiliriz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.