Apple, En Çok Çin’e Para Ödüyor! Gelirin Yüzde 25’i Çin’e Gidiyor!

   İstatistiklere göre Apple Store açıldığından bu yana Çinli geliştiriciler toplamda 16.93 milyar dolar kazanç elde ettiler.

   Apple, En Çok Çin’e Para Ödüyor! Gelirin Yüzde 25’i Çin’e Gidiyor!

   Apple CEO’su Tim Cook, bu hafta sonu Çin’deydi ve pazar günü de Cybersecurity Adminstration of China adlı kuruluşun düzenlediği etkinliğe katıldı. Çin’deki internet kanunlarına ilişkin düzenlenen etkinlikte Tim Cook da konuşurken, bu ülkede 1.8 milyon geliştiricinin iOS için uygulama yazdığını dile getirdi. İstatistiklere göre Apple Store açıldığından bu yana Çinli geliştiriciler toplamda 112 milyar yuan, yani 16.93 milyar dolar kazanç elde ettiler.

   Çinli geliştiriciler App Store gelirinin yüzde 25’ini alıyor!

   Apple yöneticisi, bu yılın başında firma olarak geliştiricilere 2008’de App Store açılışından beri 70 milyar dolar ödediklerini açıklamıştı. Dolayısıyla bu 16.93 milyar dolarlık kazanç da neredeyse toplam payın yüzde 25’inin Çin’e gitmesi anlamına geliyor. Yani Apple’ın uygulama yazılımcılarına ödediği her 4 doların 1 doları Çinlilere aktarılıyor.

   Çin şu anda Apple’ın üçüncü en büyük pazarı olurken, Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi markalar daha uygun fiyatlarla satış yaptıkları için Apple’la rekabet ediyorlar. Buna rağmen iPhone satışları da ülkede üst düzeyde.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.