Apple Artırılmış Gerçeklik Cihazı Üretebilir

   Apple’ın AR sektörüne ilgisini görmezden gelmek mümkün değil. Peki, Apple artırılmış gerçeklik cihazı üretecek mi?

   Apple Artırılmış Gerçeklik Cihazı Üretebilir

   Apple’ın artırılmış gerçeklik – AR teknolojisine olan ilgisini görmezden gelemeyiz fakat asıl merak edilen bunun üzerine doğrudan bir donanım yapacak mı? Son satın alıma göre ise bu mümkün duruyor.

   Apple VRvana’yı satın aldı

   TechCrunch tarafından açıklanan bilgilere göre, Apple Vrvana adlı bir startup firmasını satın aldı. Bu firma da daha önce kamera tabanlı bir donanım yapmıştı ve VR ile AR teknolojilerini bir araya getirmişti. Totem adlı ürün kesintisiz bir artırılmış gerçeklik deneyimi vadederken, dış kameralarıyla etrafı izliyor ve daha sonra da OLED ekran aracılığıyla kullanan kişiye yansıtıyor.

   Microsoft HoloLens ve Windows Mixed Reality’e göre biraz daha farklı çalışan Totem, yansımalar yerine doğrudan görüntü ve animasyonları kullanıyor. Diğer yanda bilindiği gibi kamera tabanlı harmanlanmış gerçeklik teknolojisi baş dönmesi yarattığı sebebiyle epey eleştiriye maruz kalıyordu. Totem ise buna çözüm buluyor ve lag oranını neredeyse 3ms’ye kadar düşürüyor.

   Apple (sanal gerçeklik) artırılmış gerçeklik cihazı üretecek mi?

   Apple her ne kadar satın alımı resmi olarak duyurmasa da firmanın zaten bu tip olayları genellikle paylaşmadığı biliniyor. Eğer VRana artık Apple bünyesinde ise, açıkçası Kupertino menşeli firmayı AR sektöründe daha çok görebiliriz.

   Her ne kadar bir süre önce Tim Cook telefonlardaki ekran kalitesinin AR donanımlara engel olduğunu söylese de VRvana’nın lag konusuna getirdiği çözüm OLED ekranda daha iyi AR tecrübesi sağlayabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.