Akıllı Telefonlara Zam!

   Mobisad Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi bugün yapmış olduğu açıklama ile bandrol ücretlerine ilişkin yapılan düzenlemeden sonra cep telefonlarına yüzde 8 zam geldiğini belirtti.

   Akıllı Telefonlara Zam!

   3093 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik cihazlar ile bunların dışında kalan radyo ve televizyon yayınlarını almaya yarayan her türlü cihazdan alınacak bandrol ücretlerine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair karar haziran ayı sonunda Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

   Bu karar ile birlikte tüner ile radyo ve televizyon yayınlarını alabilen akıllı telefonlardan alınan bandrol ücretleri yüzde 6’dan yüzde 7’ye, bugüne kadar bandrol ücreti alınmayan dahili tüneri olmayan ancak internete bağlanan akıllı telefonlardan ise yüzde 6 bandrol ücretinin ithalat aşamasında alınmaya başlanıyor.

   Akıllı telefonların fiyatlandırması nasıl?

   Bu düzenlemeye göre radyosu olmayan fakat internete bağlanabilen cep telefonlarının fiyatları yurtiçi stokların bitmesi ile beraber yüzde 8 gibi bir zam gelmişti. Bu vergi öncesinde 2.000 Türk Lirası olan bir akıllı telefonun fiyatı 2.120 Türk Lirası oldu. Yeni düzenleme ile cep telefonlarından alınan verginin yüzde 7’si TRT bandrol ücreti, yüzde 25’i ÖTV, yüzde 18’i KDV olmak üzere vergiler toplamda yüzde 50 oldu.

   Sürekli yükselen vergi artırımları ile beraber kayıt dışı cep telefon girişi artışı söz konusu haline geldi. Her geçen gün artan kayıt dışı cep telefonları ile ilgili olarak Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi açıklama yaptı. GSM Operatörlerinin her yıl daha da satışlarını arttırdığını 2013 yaklaşık 2 milyonu bulan bir satış bulur iken 2015 yılına kadar 4 milyon civarına vardığını ve 2016 yıl sonuna kadar ise bu rakamın 6 milyona yaklaşık bir rakam olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.