8 Yılın Ardından Google Haritalar Çin’e Geri Dönüyor

   Google Maps Çin’e özel sürümü, masaüstü tarayıcılardan ve iOS uygulaması üzerinden kullanmak mümkün olacak.

   8 Yılın Ardından Google Haritalar Çin’e Geri Dönüyor

   2010 yılında Çin’de sıkı bir sansür yasası devreye girmişti. Teknoloji devi Google bunun ardından en popüler servislerini ülkeden çekmeye karar vermişti. Şimdi ise Google garip bir şekilde tekrar Çin pazarına geri döndü ve Google Haritalar uygulamasının Çince sürümünü tanıttı.

   Google Haritalar Çin’de mobil için sadece iOS’ta olacak

   Google Maps’in Çin’e özel sürümünü hem masaüstü tarayıcılardan hem de iOS uygulaması üzerinden kullanmak mümkün olacak. Çin’de Google Play Store kullanılmadığı için herhangi bir Android sürümü bulunmuyor.

   Fakat bunlara rağmen Google Haritalar tamamen kusursuz olmayacak. Örneğin bir süredir ülkede olmayan Google pek çok harita bilgisini yeteri kadar toplayamadı. Uyduda geçenlerle pek çok sokak eşleşmiyor. Bunun için de Çin internet devi Alibaba’nın AutoNavi uygulamasından faydalanılacak.

   Tabii yine de Google’ın en büyük araçları hâlâ Çin’de yer almıyor. En başta arama motoru ve ardından YouTube bu ülkede kullanım dışı. Muhtemelen ülkede bu denli yoğun bir sansür devam ettiği müddetçe, Google arama ve YouTube Çin’de aktif bir rol oynayamayacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.