2018’de Ekran Altı Parmak İzi Tarayıcılar Yayılacak

   Apple’dan beklenen atılımı yeni yılda başka telefonlarda da göreceğiz.

   2018’de Ekran Altı Parmak İzi Tarayıcılar Yayılacak

   Apple, 12 Eylül 2017’de düzenleyeceği etkinlikle beraber yeni amiral gemisi iPhone 8’i tanıtacak ve bu telefonun ekranın altında parmak izi tarayıcısı olması bekleniyor. 2018’de ise farklı markalar da benzer teknolojilerle karşımıza çıkacak.

   Qualcomm resmen açıkladı

   IFA 2017 devam ederken, Qualcomm’dan Raj Talluri de bazı açıklamalar yaptı ve biometrik teknolojisinin geleceğini konuştu, her şeyin önümüzdeki yıl hazır olacağını dile getirdi. Firma 2015 yılında kendi ultrasonik Snapdragon Sense ID 3D Parmak İzi Teknolojisini duyurmuştu ve bu yılın başında da MWC’de prototipleri gösterilmişti. Fakat halâ satışa çıkmasını bekliyorduk.

   Talluri, yaptığı açıklamada ekran altı parmak izi tarayıcının basit bir şey olmadığını, tasarlarken zorlandıklarını fakat önümüzdeki yıl teknolojinin pek çok popüler cihazda kullanılacağını dile getirdi.

   Çalışmalar devam ediyor

   Geliştirme aşamasında Qualcomm teknolojiyi konseptten üretime taşıdı ve devamlı farklı materyaller ile denedi. İlk olarak plastiğin altında denenirken, ardından cam ve daha sonra da metalle birlikte çalışıldı.

   Talluri şu açıklamaları yaptı;

   ‘Parmak izi teknolojisinin metalin, camın ve ekranın altında sorunsuz çalışacağına dair güvenimiz tam. Aynı zamanda su geçirmez olacak ve suyun altında da çalışacak. Önümüzdeki yıl üretimin başlayacağını umuyorum’.

   Bu da demek oluyor ki, Samsung Galaxy S, LG G7 ve HTC U12 gibi amiral gemilerinde Qualcomm’un ekran altında çalışan parmak izi tarayıcıları yer alabilir. Fakat hepsinden önce, Apple’ın 12 Eylül’de yapacağı tanıtımı bekliyoruz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.