2.El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   İkinci el bir cep telefonu almayı planlıyorsanız, bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı şeylerin olduğunu bilmelisiniz.

   2.El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   İkinci el cep telefonu almayı düşünüyorsanız o zaman dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntıların olduğunu da unutmamalısınız. Eğer ki bu ayrıntıları gözünüzden kaçırırsanız paranızı da boşa harcamış olabilirsiniz.

   İkinci el bir cep telefonu alırken mutlaka piyasanın ortalamasının altında bir rakam beklediğimiz ortada. Burada genelde telefonun o anki durumuna göre fiyat farklılıkları olabiliyor ancak modelinde fiyatları etkilediği ortada. Teknoloji konusuna üstelikte cep telefonu piyasasına çok fazla hâkim değilseniz o zaman birkaç ayrıntıya da dikkat etmeniz gerekiyor. İkinci el bir cep telefonu almak sizi maddi anlamda rahatlatacak olsa da onlarında kendi içerisinde bir takım problem ve riskleri barındırdığı ortadadır. Hele ki artık pek çok telefon Android sistem üzerinden hizmet veriyor ve bu nedenle de internet bağlantısı mevcut.

   İkinci el telefon piyasasını belirleyen unsurlardan biri de telefonun talep görmesi. Yani bazı modeller var ki insanlar bu modeli daha kullanışlı buluğu için daha fazla talep topluyor, dolayısıyla buda telefonun fiyatını doğrudan etkiliyor.

   2.El telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

   2.El telefon alırken öncelikli olarak uygun bir fiyat sözünden ne anlamanız gerektiğini bilmeniz gerekli.

   Kısaca şu şekilde bir örnek verebiliriz;

   Sürekli olarak cep telefonu modelleri çıkıyor ve bir modelin üstü aylar içerisinde çıkabiliyor. Eğer ki burada alacağınız telefon en son model değilse o zaman zaten uygun fiyatlı olacaktır.

   İkinci elde fiyatı belirleyebilmek için birden fazla cep telefonu satıcısıyla görüşmeniz ve fikir edinmeniz gerekiyor. Bu şekilde cihaz hakkında ortalama bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu da sizin o cihaz için ne kadar ödeyeceğinizi aşağı yukarı tespit etmenizi sağlayacaktır. Hem de bütçenizi kontrol edebilme olanağı sağlar. Eğer ki beğendiğiniz telefonun fiyatı size yüksek geliyorsa o zaman bir önceki yılın modeline de bakabilirsiniz. Burada satıcılarda karşınıza çok fazla seçenek çıkabilir.

   Dikkat etmeniz gereken bir durum da telefonu alacağınız tarihler. Eğer ki yılbaşı sonrasında alacaksanız o zaman fiyatta ciddi anlamda bir düşme yaşanabilir. Genelde firmalar yeni modellerini yılbaşına doğru piyasaya sokarlar. Bu durumda yeni model telefon almak isteyen kullanıcılar eski ancak kullanılır olan telefonlarını elden çıkarmak isterler.

   En son olarak ise burasının mühim olduğunu düşünüyorum. Cep telefonu alayım derken dolandırılmamanız. Yani bazı insanlar var ki birazcık tasarruf edeyim derken ellerindeki paradan da olabiliyorlar. Evet bunun olmasını sanıyorum ki hiç kimse istemeyecektir. Bu nedenle de ikinci el bir cep telefonunu alacağınız zaman satıcı firmayı tanıdıktan sonra almak en doğru çözüm olabilir. Daha öncesinden telefon almış olduğunuz firma olursa bu konuda içiniz daha rahat olacaktır. Eğer ki internet üzerinden alacaksanız o zaman satıcı hakkındaki referansları ve yorumları da okumanız gerekiyor. Sizi en doğru şekilde yönlendirecek olan kullanıcı yorumlarıdır. Bu sayede riskinizde en az seviyeye indirilmiş olur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.