2. El Cep Telefonları Sıfırıyla Yarışta

   İyi bir cep telefonu mağazasından ikinci el bir cep telefonu almak isterseniz o zaman fiyatların sıfırından %20 ya da %30 oranında aşağıdan alındığını görebilirsiniz.

   2. El Cep Telefonları Sıfırıyla Yarışta

   İyi bir cep telefonu mağazasından ikinci el bir cep telefonu almak isterseniz o zaman fiyatların sıfırından %20 ya da %30 oranında aşağıdan alındığını görebilirsiniz. Ancak merdiven altı denilen yerlerden aldığınız zaman vergi dışında kaldığından biraz daha ucuza mal olabiliyor.

   MOBİSAD yani Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yön. Kur. Başk. Sinan Ekşi, 2. El cep telefonlarında %18 KDV uygulandığını, bunun da fiyatları doğrudan etkilediğini söyleyerek ikinci el bir cep telefonunda KDV’nin %1’ e indirilmesinden yana tavır içerisinde bulunduklarını ve bu konuda görüşme yaptıklarını açıkladı.

   Sinan Ekşi eğer ki 2.El cep telefonlarında KDV kaldırılırsa o zaman bu platformda da alım satım işlemlerinin hareketlenebileceğini biliyoruz. Bu sayede burada daha kaliteli bir ticarette mümkün olacaktır. Resmi bir bayiden ikinci el bir cep telefonu alındığında normal şartlarda sıfır telefonla aradaki farkın oranında %50 civarında olması gerekiyor.

   Fiyatların yüksek olmasının nedeni KDV

   Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak on beş milyon cep telefonunun ekonomik değerini yitirerek atık bir şekilde beklediğini biliyoruz. Bu cep telefonlarının ne satılabildiği ne de hurdaya ayırabildiğini ifade eden MOBİSAD Başkanı Sinan Ekşi; “İkinci el bir cep telefonu satışı içinde beklenen yasal düzenlemenin halen yapılmamış olması nedeniyle 2016 yılına bakacak olursak milli kaynaklarımızın büyük bir israfa yol açtığını görebilirsiniz. KDV oranlarının sıfır bir cep telefonuyla aynı oranda olması ve bunun da halen sürdürülmesi ev ve iş yerlerindeki dolaplarda yüzlerce ekonomik değerini yitirmiş olan cep telefonlarının bekletildiğini gösteriyor. Bu da bir anlamda Türkiye ekonomisinin zarara uğratılması demek” Dedi.

   Resmi mağazalardaki fiyatlardan dolayı, tüketicide ikinci el satışı yapan bu merdiven altı diye tabir edilen dükkanlardan ikinci el telefon almaya çalışıyor. Bu da her insan için güvenli olmayan bir yöntem ve risk içeriyor.

   Kayıtsız ekonomide 25 milyon cep telefonu

   Cep telefonu piyasasında her gün yeni modeller çıkıyor. Bu durum dolayısıyla tüketicilerinde alışkanlıklarını doğrudan etkiliyor. Ülkemizde insanların alışkanlıklarına bakarsak 18-24 ay arasında telefonlar değiştiriliyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.